Niepowtarzalny Tkany ręcznie Ręcznie przędzona wełna

Gabbeh Loribaft

121x180 cm
2 309 
20%
2 886 

Kolory dywanu będą postrzegane odmiennie w zależności od kąta, pod którym będziemy patrzeć na dywan (przykłady – poniżej).

Specyfikacje

Nr artykułu PRMA70
Gęstość tkania ok. 90 000 węzłów na m²

Gęstość tkania określa, ile węzłów (pęczków przędzy) znajduje się na jednym metrze kwadratowym dywanu. Im większa gęstość tkania, tym bardziej szczegółowy jest wzór dywanu, ale jego wykonanie jest bardziej pracochłonne. Utkanie niektórych dywanów o gęstości powyżej 500 000 węzłów może zająć ponad rok pracy wykwalifikowanego rzemieślnika. Dywany gęściej tkane są zazwyczaj cieńsze. Gęstość tkania jest jednym z czynników determinujących cenę dywanu.

Gęstość tkania danego dywanu można określić samodzielnie w prosty sposób, zliczając liczbę węzłów na 1 cm pionowo oraz na 1 cm poziomo, a następnie mnożąc te liczby przez siebie. Uzyskany wynik należy następnie pomnożyć przez 10 000, celem uzyskania liczby węzłów na m².

Niektórzy sprzedawcy dywanów zawyżają wartości gęstości tkania oferowanych dywanów, dlatego porównując ceny warto się upewnić, że porównujemy również te same miary gęstości tkania, poprzez samodzielne sprawdzenie liczby węzłów na metr kwadratowy. Większość dywanów oferowanych przez CarpetVista ma załączone zdjęcie spodu dywanu wraz z podziałką, co łatwo pozwala precyzyjnie ustalić gęstość tkania przed dokonaniem wyboru dywanu.

Grubość ≈ 12 mm
Wiek dywanu Współczesne 0-20 lat (nieużywane)
Pochodzenie Indie
Włosie Wełna ręcznie przędzona
Osnowa Bawełna
Produkcja Tkany ręcznie
Wyszukana technika tkania to wykwalifikowani rzemieślnicy wiążący węzły i tworzący rzędy warstw poprzez przecięcie każdego węzła z osobna lub całego rzędu węzłów. Wiązanie ręczne jest czasochłonne, ale umożliwia wytworzenie skomplikowanych wzorów.
Zwany również Lori Baf, Lori Baff, Loribaft, Loribaf, Loribaff
Rozmiar 121x180
Ten dywan jest tkany ręcznie; z tego powodu mogą wystąpić różnice w kształcie, grubości, wzorze i rozmiarze. Dotyczy to w szczególności dywanów nomadycznych i wykonanych przez artystów ludowych.

Gabbeh Loribaft dywan z Indie.

Te piękne dywany są ręcznie tkane przez nomadów z plemion Kaszkaj i Luri z południowo-zachodniego Iranu. Dywany te są znane ze swoich prymitywnych i naiwnych motywów, jak również wzorów nowoczesnych. Nomadzi czerpią inspirację z otoczenia, w którym żyją, co daje unikalne, ekscytujące dywany. Są one podobne do dywanów Gabbeh, są jednak gęściej tkane, z krótszym włosiem.

Dziś są one również wytwarzane w Indiach i Pakistanie, inspirowane perskimi oryginałami, w tej samej, wysokiej jakości. Wełna jest ręcznie przędzona, barwiona naturalnymi barwnikami i jest bardzo dobrej jakości, co daje w efekcie niezwykle trwałe dywany. Osnowa tych dywanów jest zazwyczaj wełniana, jednak w dywanach indyjskich i pakistańskich stosowana jest bawełna. Czasem występują domieszki jedwabiu. Loribaft jest niezwykle unikalnym, pięknym dywanem, który naprawdę przyciągnie wzrok w każdym wnętrzu.

Przeczytaj więcej na temat perskich dywanów Gabbeh tutaj...

Jakieś pytania?

Nie wahaj się nas zapytać!