Jeśli nie węzły, to co?

Powszechnym przesądem wśród wielu ludzi jest przekonanie, że liczba węzłów to jedyny czynnik, który decyduje o stosunku ceny do jakości danego dywanu. 

Często jest to prawdą w przypadku wielu ekskluzywnych dywanów, takich jak Isfahan, gdzie suma detali odgrywa ważną rolę. Jednakże, mając do czynienia z dywanami nomadycznymi, wiejskimi czy też pochodzącymi z masowej produkcji o nowoczesnym stylu, liczba węzłów staje się mniej istotna. Wiejski dywan wykonany z grubej wełny może mieć tak małą liczbę węzłów jak 40 000 na m2, lecz może być najwyższej jakości produktem, podczas gdy lepszy Tabriz o 200 000 węzłach będzie wykonany z wełny gorszej jakości.  

Nie znaczy to jednak, że nie należy w ogóle zwracać uwagi na liczbę węzłów. Średnio w ciągu dnia tkacz może wykonać do 8000 węzłów, zaś biorąc pod uwagę fakt, że ok. 70% ceny dywanu uzależniona jest od wkładu pracy w jego wykonanie, nie można jednoznacznie stwierdzić, że liczba węzłów ma duży wpływ na cenę.  

Kolejną rzeczą do zapamiętania jest to, aby powstrzymywać się przed porównywaniem liczby węzłów w dywanach z różnych krajów, ponieważ metoda tkania dywanów zależy od regionu, z którego pochodzą. Liczba węzłów powinna być związana z rodzajem dywanu, który oglądasz.

Kolejną rzeczą do zapamiętania jest to, aby powstrzymywać się przed porównywaniem liczby węzłów w dywanach z różnych krajów, ponieważ metoda tkania dywanów zależy od regionu, z którego pochodzą. Liczba węzłów powinna być związana z rodzajem dywanu, który oglądasz.

Dywany Herike z Turcji (widoczne na zdjęciu po prawej stronie) znane są z największej liczby węzłów na świecie. Często przekraczają one 1 000 000 węzłów i od razu są rezerwowane przez elitarnych kupców. Znajdziemy tu także antyczne dywany nomadyczne z mniej niż kilkoma dziesiątkami tysięcy węzłów, które kosztują astronomiczne sumy a ich jakość przetrwała próbę czasu. 

Jest bardzo wiele czynników, które trzeba wziąć pod uwagę przy wyborze dywanu, zatem starajmy się nie ograniczać do zwykłego przeliczania węzłów. 

O dywanie Herike przeczytasz więcej tutaj


DOSKONAŁA
4.8 z 5
1226 klientów wpisalo opinie na portalu Trustpilot
03-08-2023
Barbara K.
Szybko
Szybko, sprawnie, wiarygodnie. Bardzo szybkia odpowiedź na pytania. Sprawna wysyłka - zapłacone w piętek wieczorem, we środę rano dywan już w domu w Łodzi / Polska/. To mój kolejny zakup w Carpetvista i kolejne 100% zadowolenie.
31-05-2023
Andrzej S.
Dobra wyszukiwarka dywanów
Dobra wyszukiwarka dywanów, szeroki zakres, w końcu udało mi się znaleźć pasujący dla mnie dywan. Wysyłka ze Szwecji, ale bardzo szybka, zero problemów.
08-05-2023
Anna S.
Ogólnie pozytywne doświadczenie
Zamówiony kilim dotarł dość szybko (kilka dni), rzeczywiście był złożony, nie zwinięty, ale jest miękki i giętki, więc to zrozumiałe. Nie było żadnych zagnieceń, po rozłożeniu jest OK. Kilim jest cienki, wydaje się, że to nie jest te 4 mm z opisu ale maksimum 3. Kolory są bardziej zgaszone, ale ogólnie prezentuje się bardzo ładnie. Zapach jest dość intensywny, ale to naturalne w przypadku wełny. Ogólnie pozytywne doświadczenie:)
21-04-2023
Magdalena B.
The carpet is amazing
The carpet is amazing. Beautiful. Very good quality. Very quick delivery.
21-04-2023
Beata B.
Dywan indyjski jasnozielony/szary ręcznie tkany
Dywan spełnia oczekiwania, ĺadnie gęsto tkany. Kolor w rzeczywistości wygląda ładniej niż na ekranie telefonu. Mam nadzieję, że za rok dywan będzie wyglądał tak samo.

Skorzystaj ze zniżki 10%

Już teraz zarejestruj się, by skorzystać ze zniżki 10% na kolejne zamówienie* oraz otrzymywać cotygodniowe wiadomości z wyłącznymi ofertami, najnowszymi trendami i informacjami o produktach.

Informacje na temat sposobu przetwarzania danych osobowych znaleźć można w polityce prywatności. W każdej chwili można zrezygnować z subskrypcji. *Zniżkę można wykorzystać na jeden zakup w okresie 60 dni od zapisania się na listę subskrypcji biuletynu. Obejmuje ona wszystkie produkty, w tym te, które zostały już przecenione. Zniżki nie można łączyć z innymi kodami rabatowymi.