Jeśli nie węzły, to co?

Powszechnym przesądem wśród wielu ludzi jest przekonanie, że liczba węzłów to jedyny czynnik, który decyduje o stosunku ceny do jakości danego dywanu. 

Często jest to prawdą w przypadku wielu ekskluzywnych dywanów, takich jak Isfahan, gdzie suma detali odgrywa ważną rolę. Jednakże, mając do czynienia z dywanami nomadycznymi, wiejskimi czy też pochodzącymi z masowej produkcji o nowoczesnym stylu, liczba węzłów staje się mniej istotna. Wiejski dywan wykonany z grubej wełny może mieć tak małą liczbę węzłów jak 40 000 na m2, lecz może być najwyższej jakości produktem, podczas gdy lepszy Tabriz o 200 000 węzłach będzie wykonany z wełny gorszej jakości.  

Nie znaczy to jednak, że nie należy w ogóle zwracać uwagi na liczbę węzłów. Średnio w ciągu dnia tkacz może wykonać do 8000 węzłów, zaś biorąc pod uwagę fakt, że ok. 70% ceny dywanu uzależniona jest od wkładu pracy w jego wykonanie, nie można jednoznacznie stwierdzić, że liczba węzłów ma duży wpływ na cenę.  

Kolejną rzeczą do zapamiętania jest to, aby powstrzymywać się przed porównywaniem liczby węzłów w dywanach z różnych krajów, ponieważ metoda tkania dywanów zależy od regionu, z którego pochodzą. Liczba węzłów powinna być związana z rodzajem dywanu, który oglądasz.

Kolejną rzeczą do zapamiętania jest to, aby powstrzymywać się przed porównywaniem liczby węzłów w dywanach z różnych krajów, ponieważ metoda tkania dywanów zależy od regionu, z którego pochodzą. Liczba węzłów powinna być związana z rodzajem dywanu, który oglądasz.

Dywany Herike z Turcji (widoczne na zdjęciu po prawej stronie) znane są z największej liczby węzłów na świecie. Często przekraczają one 1 000 000 węzłów i od razu są rezerwowane przez elitarnych kupców. Znajdziemy tu także antyczne dywany nomadyczne z mniej niż kilkoma dziesiątkami tysięcy węzłów, które kosztują astronomiczne sumy a ich jakość przetrwała próbę czasu. 

Jest bardzo wiele czynników, które trzeba wziąć pod uwagę przy wyborze dywanu, zatem starajmy się nie ograniczać do zwykłego przeliczania węzłów. 

O dywanie Herike przeczytasz więcej tutaj


Skorzystaj ze zniżki 15%

Już teraz zarejestruj się, by skorzystać ze zniżki 15% na kolejne zamówienie* oraz otrzymywać cotygodniowe wiadomości z wyłącznymi ofertami, najnowszymi trendami i informacjami o produktach.

Informacje na temat sposobu przetwarzania danych osobowych znaleźć można w polityce prywatności. W każdej chwili można zrezygnować z subskrypcji. *Zniżkę można wykorzystać na jeden zakup w okresie 60 dni od zapisania się na listę subskrypcji biuletynu. Obejmuje ona wszystkie produkty, w tym te, które zostały już przecenione. Zniżki nie można łączyć z innymi kodami rabatowymi.