Maszynowo i ręcznie tkane dywany

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się jak rozpoznać różnicę pomiędzy dywanem tkanym maszynowo i ręcznie?

Ręcznie tkany dywan jest oczywiście tkany manualnie I ze specjalnych rodzajów wełny. W przeciwieństwie do tkanego maszynowo, którego produkcja sterowana jest komputerowo. Fakt ten umożliwia produkcję dywanów w znacznie szybszym tempie, niż tkanie ręczne, które może trwać latami. Użycie włokien syntetycznych to następna cecha charakterystyczna dla produkcji maszynowej podczas gdy użycie materiałów naturalnych jest powszechne w tkaniu ręcznym.

Poniżej znajdziesz najbardziej charakterystyczne cechy pozwalające na rozróżnienie tych dwóch typów produktów.

1. Frędzle – W ręcznie tkanym dywanie frędzle są kontynuacją osnowy, a więc naturalnym przedłużeniem dywanu. W maszynowym zaś są niejako dołączone do produktu a więc ztanowią osobną, doszytą tylko część. 

     2. Obramowanie-Jest to zewnętrzny dłuższy bok dywanu, utworzony      przez obracanie zewnętrzne krawędzi nici wątku, które są następnie owijane i spojone ze sobą. Obramowanie jest często używanye do identyfikacji pochodzenia dywanu, ponieważ różne regiony tkackie mają różne style i sposoby wykończenia krawędzi. Maszynowo wykonany dywan  posiada zazwyczaj bardzo precyzyjne wykończenie. W ręcznie tkanym dywanie krawędzie są szyte manualnie, co często czyni je nierównymi i nie zupełnie prostymi

2. Wzór i projekt – wzór na dywanie wykonanym maszynowo jest bardzo precyzyjny przedstawiający niejako odbicie lustrzane jednej połowy. bardzo precyzyjne i lodu konstrukcja Normalnie odbicie z jednej strony na drugą. W ręcznie tkanych zaś, wzór nie jest tak perfekcyjny I często różny gdyż tkacze wykonują je z pamięci/ na tym polega ich czar asymetrii.

3. Lewa strona – Jednym z najbardziej pewnych sposobów na rozróżnienie maszynowo i ręcznie tkanego dywan to jego lewa strona. Węzły i sploty w maszynowo tkanym dywanie są prawie zawsze doskonałe i jednolite - czasami można zobaczyć bardzo charakterystyczne białe linie (wątek osnowy). W większości ręcznie tkanych dywanów węzły na nich nie są idealne I podczas liczenia gęstości węzłów można zauważyć, że ich ilość nie jest jednakowa przez cały dywan.

5. Rozmiar I kształt – Kształt maszynowo wykonanego dywanu jest bardzo równy natomiast ręcznie tkanego przeciwnie. Posiada on odchylenia nie do uniknięcia w produktach wykonywanych manualnie przez  człowieka.

Istnieje wiele produktów podrabianych I jeśli istnieje takie podejrzenie należy w takim wypadku zawsze skontaktować się z expertem w tej dziedzinie.

Zdjęcie 1. Ręcznie I maszynowo tkany dywan.

Zdjęcie 2. Projektowanie wzoru to ciężkie I wymagające zadanie.

Zdjęcie 3.Figurowy dywan nomadzki Gashkaj


Skorzystaj ze zniżki 15%

Już teraz zarejestruj się, by skorzystać ze zniżki 15% na kolejne zamówienie* oraz otrzymywać cotygodniowe wiadomości z wyłącznymi ofertami, najnowszymi trendami i informacjami o produktach.

Informacje na temat sposobu przetwarzania danych osobowych znaleźć można w polityce prywatności. W każdej chwili można zrezygnować z subskrypcji. *Zniżkę można wykorzystać na jeden zakup w okresie 60 dni od zapisania się na listę subskrypcji biuletynu. Obejmuje ona wszystkie produkty, w tym te, które zostały już przecenione. Zniżki nie można łączyć z innymi kodami rabatowymi.