Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się jak rozpoznać różnicę pomiędzy dywanem tkanym maszynowo i ręcznie?
Ręcznie tkany dywan jest oczywiście tkany manualnie I ze specjalnych rodzajów wełny. W przeciwieństwie do tkanego maszynowo, którego produkcja sterowana jest komputerowo. Fakt ten umożliwia produkcję dywanów w znacznie szybszym tempie, niż tkanie ręczne, które może trwać latami. Użycie włokien syntetycznych to następna cecha charakterystyczna dla produkcji maszynowej podczas gdy użycie materiałów naturalnych jest powszechne w tkaniu ręcznym.
Poniżej znajdziesz najbardziej charakterystyczne cechy pozwalające na rozróżnienie tych dwóch typów produktów.
1. Frędzle – W ręcznie tkanym dywanie frędzle są kontynuacją osnowy, a więc naturalnym przedłużeniem dywanu. W maszynowym zaś są niejako dołączone do produktu a więc ztanowią osobną, doszytą tylko część.
2. Obramowanie-Jest to zewnętrzny dłuższy bok dywanu, utworzony przez obracanie zewnętrzne krawędzi nici wątku, które są następnie owijane i spojone ze sobą. Obramowanie jest często używanye do identyfikacji pochodzenia dywanu, ponieważ różne regiony tkackie mają różne style i sposoby wykończenia krawędzi. Maszynowo wykonany dywan posiada zazwyczaj bardzo precyzyjne wykończenie. W ręcznie tkanym dywanie krawędzie są szyte manualnie, co często czyni je nierównymi i nie zupełnie prostymi
2. Wzór i projekt – wzór na dywanie wykonanym maszynowo jest bardzo precyzyjny przedstawiający niejako odbicie lustrzane jednej połowy. bardzo precyzyjne i lodu konstrukcja Normalnie odbicie z jednej strony na drugą. W ręcznie tkanych zaś, wzór nie jest tak perfekcyjny I często różny gdyż tkacze wykonują je z pamięci/ na tym polega ich czar asymetrii.
3. Lewa strona – Jednym z najbardziej pewnych sposobów na rozróżnienie maszynowo i ręcznie tkanego dywan to jego lewa strona. Węzły i sploty w maszynowo tkanym dywanie są prawie zawsze doskonałe i jednolite - czasami można zobaczyć bardzo charakterystyczne białe linie (wątek osnowy). W większości ręcznie tkanych dywanów węzły na nich nie są idealne I podczas liczenia gęstości węzłów można zauważyć, że ich ilość nie jest jednakowa przez cały dywan.
5. Rozmiar I kształt – Kształt maszynowo wykonanego dywanu jest bardzo równy natomiast ręcznie tkanego przeciwnie. Posiada on odchylenia nie do uniknięcia w produktach wykonywanych manualnie przez człowieka.
Istnieje wiele produktów podrabianych I jeśli istnieje takie podejrzenie należy w takim wypadku zawsze skontaktować się z expertem w tej dziedzinie.
Zdjęcie 1. Ręcznie I maszynowo tkany dywan.
Zdjęcie 2. Projektowanie wzoru to ciężkie I wymagające zadanie.
Zdjęcie 3.Figurowy dywan nomadzki Gashkaj